Jak danit své výdělky
Oznamovací povinnost provozovatele webu
Všichni provozovatelé internetových platforem, které zprostředkovávají prodej zboží nebo služeb, mají ze zákona povinnost sbírat údaje o prodávajících a jejich výdělku a při dosažení podmínek stanovených směrnicí EU DAC7 je poskytnout finančnímu úřadu. Také firma
Tím se nijak nemění daňové povinnosti prodávajících. Je ale pravděpodobné, že finanční úřad bude nově získané informace využívat ke kontrole řádného vykázání příjmů.
Informativní přehled
Připravili jsme pro vás, naše prodávající, informativní přehled možných daňových povinností, které vám mohou z prodeje na Kalhotkomatu vzniknout.
Následující informace nejsou daňovou radou, mají pouze poskytnout všeobecný přehled. Nejedná se o přesný návod na postup zdanění vašich příjmů. Doporučujeme se s vaší konkrétní situací obrátit na kvalifikovaného odborníka, daňového poradce.
Příklady
Začínám s prodejem
Alena se nedávno registrovala a vystavila několik nabídek. Už má dokonce vyřízených i prvních pár objednávek. Přesto ještě neví, co od prodeje na Kalhotkomatu očekávat.
Alenin výdělek je zatím nahodilý nebo jednorázový a je menší než 30 000 Kč za rok. Jedná se tedy o Osvobozený příjem, který se do daňového přiznání neuvádí.
Prodej se mi začíná dařit
Kamila je registrovaná už několik týdnů. Objednávek už má víc než jen pár a její příjem z prodeje začíná být pravidelný. I když to nejsou zrovna velké částky, měla by Kamila zvážit, jestli už se její činnost na Kalhotkomatu nedá brát jako podnikání (podnikání – samostatná soustavná výdělečná činnost provozovaná na vlastní účet a odpovědnost za účelem dosažení zisku).
Pokud už se o podnikání jedná, je na čase, aby si Kamila zřídila živnost. Poplatek za zřízení živnosti je 1 000 Kč. Při zřizování živnosti si Kamila vybere čísla živností, ve kterých chce podnikat – například 15, 67 a 82 (prodej oblečení, výroba audia a videa, modeling – focení oblečení). Čeho se její činnost přímo týká, nikde uvádět nemusí. Určí si také, jestli bude podnikat na hlavní činnost (nemá žádný jiný příjem), nebo vedlejší činnost (jejím hlavním zdrojem příjmů je jedno z následujících – zaměstnání / dohody mimo pracovní poměr / podnikání v jiném oboru / mateřská – rodičovská / studuje).
Živnost, daně a pojištění
Jaké odvody bude prodávající jako živnostník platit, záleží na výši jejího výdělku, výši všech jejích příjmů a její životní situaci.
Studentka Zuzka
Studentka Zuzka má jediný příjem z prodeje na Kalhotkomatu. Živnost provozuje jako vedlejší činnost. Měsíčně si vydělá max. 3 000 Kč (za rok 36 000 Kč). Zatím nemá povinnost podávat daňové přiznání. Daň z příjmu ani sociální pojištění s výší jejích příjmů neplatí. Musí ale podat Přehled o výši daňového základu pro zdravotní pojišťovnu. Formulář si Zuzka našla na webu své zdravotní pojišťovny a vyplněný jim ho odeslala datovou schránkou. Na zdravotním pojištění zaplatí 972 Kč za rok. Za první rok ho zaplatí zpětně při podání přehledu, další roky bude zdravotní pojištění platit formou měsíčních záloh podle rozpisu od své zdravotní pojišťovny.
Tereza na mateřské / rodičovské
Tereza, která je na mateřské / rodičovské dovolené, má jediný příjem z prodeje na Kalhotkomatu. Živnost provozuje jako vedlejší činnost. Měsíčně si vydělá max. 2 000 Kč (za rok 24 000 Kč ). Tereza zatím nemá povinnost podávat daňové přiznání. Daň z příjmu ani sociální pojištění s výší jejích příjmů neplatí. Musí ale podat Přehled o výši daňového základu pro zdravotní pojišťovnu. Formulář našla na webu své zdravotní pojišťovny a vyplněný jim ho odnesla na podatelnu. Na zdravotním pojištění zaplatí 648 Kč za rok. Za první rok ho zaplatí zpětně při podání přehledu, další roky pak formou záloh vypočítaných pojišťovnou z příjmů z předchozího podání.
Helena při zaměstnání na HPP
Helena je zaměstnanec na HPP. Provozuje živnost jako vedlejší činnost. Měsíčně si vydělá max. 2 000 Kč (za rok 24 000 Kč). Helena, na rozdíl od studentky Zuzky a maminky Terezy, musí podat daňové přiznání, už když si měsíčně vydělá více než 1 666 Kč (více než 20 000 Kč za rok). Protože si Helena uplatňuje slevu na poplatníka v zaměstnání (má podepsaný ten růžový papír, co jí každý rok dají na osobním nebo v účtárně podepsat), bude ze svého výdělku z Kalhotkomatu platit daň z příjmu 15 %. Sociální pojištění s výší jejích výdělků neplatí. Na zdravotním pojištění zaplatí 648 Kč za rok. Za první rok ho zaplatí zpětně při podání přehledu, další roky pak formou měsíčních záloh. Výši záloh stanoví pojišťovna podle výše příjmů z předchozího podání.
Časté dotazy
Upozornění
- Text výše není oficiálním výkladem právních předpisů a prezentuje subjektivní úhel pohledu autora textu. Při zpracování tohoto textu autor vycházel striktně z příslušných právních předpisů, jejichž výklad provedl.
- Autor textu, provozovatel webu, jakož i všechny další osoby podílející se na tomto textu výslovně upozorňují čtenáře, že výklad právních předpisů, právních skutečností, právních vztahů a práv a povinností osob se může lišit v závislosti na osobě, která výklad provádí, a nelze tedy provedený výklad považovat za jediný možný.
- Text výše nepředstavuje záruku, že uvedená problematika, závěry a názory autora budou stejným způsobem v budoucnu řešeny a hodnoceny v rámci správního, daňového, soudního či jiného řízení, ať již před vnitrostátní nebo mezinárodní instancí.
- Autor textu, provozovatel webu, jakož i všechny další osoby podílející se na tomto textu se zříkají odpovědnosti za případnou škodu čtenáři vzniklou v důsledku aplikace výše uvedeného textu na konkrétní případ a výslovně doporučují čtenáři, aby svůj konkrétní případ konzultoval se svým právníkem a daňovým poradcem, neboť závěry výše uvedené nelze paušalizovat pro všechny případy.